Gabinet fizjoterapii i masażu w legnicy

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty?

Oto kilka wskazówek dla Ciebie:

  1. Zabierz ze sobą dokumentację medyczną, jeśli taką posiadasz np. zdjęcie rentgenowskie (RTG), wynik badania ultrasonograficznego (USG), rezonansu magnetycznego (MRI) czy tomografii komputerowej (TK). Ułatwi to diagnostykę, a co za tym idzie przyspieszy rozpoczęcie skutecznej terapii. Nie masz badań obrazowych? Nie przejmuj się, nie są one konieczne do odbycia konsultacji.
  2. Załóż wygodny sportowy strój lub weź go ze sobą do gabinetu na przebranie, ponieważ fizjoterapeuta poprosi Cię o wykonanie konkretnych ruchów lub wykona je samodzielnie.
    Będziesz się wtedy czuć się komfortowo podczas badania.
  3. Jeśli to możliwe przed wizytą nie bierz leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych, bo mogą one zmienić obraz twojego problemu i często uniemożliwiają odtworzenie objawów podczas przeprowadzania testów przez fizjoterapeutę.
  4. Skup się na jednej wizycie na najważniejszym problemie, z którym się borykasz, ponieważ terapeuta nie jest w stanie sprawdzić wszystkiego podczas jednej wizyty, chyba że problem jest mały i fizjoterapeuta stwierdzi, że jest jeszcze szansa na zajęcie się dodatkowym tematem.
  5. Bądź na czas, bo najpewniej nie będzie możliwości przedłużenia wizyty, bo na kolejną godzinę będzie czekać już inny umówiony pacjent.
  6. Pierwsza wizyta to również czas na Twoje pytania. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące twojego stanu zdrowia lub przebiegu leczenia, nie bój się ich zadać!

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

Wywiad z pacjentem

Wywiad z pacjentem, zwany fachowo badaniem podmiotowym, jest niezwykle istotnym elementem każdego badania fizjoterapeutycznego. Dlaczego? W trakcie pierwszej wizyty fizjoterapeuta musi jak najlepiej poznać swojego pacjenta oraz powód, dla którego zgłosił się na terapię. Zadaje mu więc szereg pytań dotyczących stanu jego zdrowia. W ten sposób pozyskuje informacje na temat występujących u niego dolegliwości – ile trwają, gdzie są zlokalizowane, jaki mają charakter i jak bardzo są nasilone. Fizjoterapeutę bardzo często interesuje również przebieg dotychczasowej diagnostyki oraz ewentualnego leczenia.

Ponadto w trakcie wywiadu często pada pytanie o choroby współwystępujące, przebyte w przeszłości kontuzje, urazy i operacje, styl życia oraz rodzaj wykonywanej pracy (czy jest to praca siedząca czy fizyczna). Na tym etapie bardzo ważne jest udzielanie szczerych i możliwie jak najszerszych odpowiedzi. Aby nie pominąć żadnych istotnych faktów, warto wypisać sobie wcześniej wszystko na kartce i zabrać ją ze sobą na wizytę.

Badanie funkcjonalne (przedmiotowe)

Badanie funkcjonalne stanowi drugi – równie ważny – etap konsultacji fizjoterapeutycznej. Na początku fizjoterapeuta ocenia postawę ciała, wychwytując ewentualne odstępstwa od normy – skoliozy, pogłębienia lub spłycenia fizjologicznych krzywizn kręgosłupa itp. Sprawdza też czucie powierzchniowe i głębokie (w tym równowagę) oraz odruchy. Zakres ruchomości to kolejny punkt na szlaku badań. Ponadto fizjoterapeuta ocenia siłę mięśniową, długość kończyn i poszukuje czynników mogących mieć wpływ na dane dolegliwości bólowe. Podczas konsultacji ocenie mogą być poddawane również obwody celem potwierdzenia lub wykluczenia występowania obrzęku. W trakcie badania fizjoterapeuta może wykonać wiele testów funkcjonalnych, które pozwolą dokładniej zlokalizować ból.

Wstępne leczenie i programowanie rehabilitacji

Ostatnią częścią pierwszej wizyty jeśli czas na to pozwoli jest wstępna terapia, która może być modyfikowana podczas kolejnych spotkań. Fizjoterapeuta zastosuje techniki mające na celu zmniejszenie objawów bólowych/ polepszenie stanu pacjenta zgodnie z postawioną diagnozą. Dopiero na kolejnej wizycie zaczyna się docelowe leczenie.

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom Twój pierwszy kontakt z fizjoterapeutą będzie mniej stresujący a sama konsultacja przebiegnie szybko i sprawnie 🙂

Do zobaczenia w gabinecie!